IZVJEŠĆE O PROVEDBI AKCIJSKOG PLANA
U sklopu provođenja aktivnosti Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa za 2010. god. Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatski autoklub i MUP organizirali su edukaciju županijskih timova pilot projekta Prometna preventiva u osnovnoj školi.

IZVJEŠĆE O PROVEDBI AKCIJSKOG PLANA

„Edukacija učenika za vožnju biciklom i sigurno sudjelovanje u prometu“

U sklopu provođenja aktivnosti Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa za 2010. god. Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatski autoklub i MUP organizirali su edukaciju županijskih timova pilot projekta Prometna preventiva u osnovnoj školi – uvođenje prometnog odgoja u osnovne škole s dugoročnim ciljem projekta uvođenje prometnog odgoja kao obveznog nastavnog programa u osnovnim školama.

Za područje Brodsko-posavske županije osnovan je županijski tim koji sačinjava tri člana:
1. Mato Šimunović nastavnik, OŠ Ivana Gorana Kovačića, Staro Petrovo Selo,

2. Ivica Ostrun - PU Brodsko-posavske županije,
3. Željko Ilak – AK Marsonija, Slavonski Brod,
koji su prošli edukaciju od 15. do 18. studenog 2009.god. u Tuheljskim Toplicama. Zadatak tima je bio izraditi i provesti akcijski plan prometne preventive u svojoj županji.

Županijski tim izradio je AKCIJSKI PLAN „Edukacija učenika petih razreda osnovne škole Ivana Gorana Kovačića iz Starog Petrovog Sela za vožnju biciklom i sigurno sudjelovanje u prometu“ koji je u potpunosti proveden a za ciljeve je imao:

1.     Opći ciljevi:

- smanjiti broj prometnih nesreća u kojima su sudionici djeca, učenici osnovne

škole i podići razinu sigurnosti sudjelovanja u prometu učenika petih razreda

osnovne škole,

- animirati djecu, učenike svih drugih dobnih skupina da se upoznaju s pravilima

sigurnog sudjelovanja u prometu

- osvijestiti potrebu stalne odgovornosti djeteta kao sudionika u prometu,

2.     Specifični cilj:

- osposobiti učenike petih razreda Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića, Staro

Petrovo Selo da kao vozači bicikla sigurno sudjeluju u prometu.

Realizacija akcijskog plana započela je u siječnju kada je u OŠ Ivana Gorana Kovačića Staro Petrovo Selo, predstavljen akcijski plan i obavljen razgovor sa ravnateljicom škole Zrinkom Dejanović koja je vrlo rado prihvatila da se isti realizira u Starom Petrovom Selu.

Tim za provođenje akcijskog plana započeo je sa nabavkom potrebnih pomagala, opreme i edukacijskog materijala za rad.

U program akcijskog plana uključilo se 42 učenika OŠ Ivana Gorana Kovačića Staro Petrovo Selo koji su bili podijeljeni u dvije skupine.

Teoretski dio akcijskog plana obavljen je u učionici i na prometnom poligonu uz demonstraciju i simuliranje raznih prometnih situacija u kojima se vozači bicikla mogu naći vozeći bicikl.

Praktični dio edukacije održan je prvo na poligonu spretnosti, kako bi učenici upravljajući bicikl usvojili koordinaciju pokreta i vještinu upravljanja bicikla što je osnovni preduvjet da se upuste u stvarne prometne situacije.

Drugi dio praktične edukacije održan je na prometnom poligonu izrađenom isključivo za provedbu akcijskog plana. Prometni poligon sa cestama čine četiri raskrižja od kojih je jadno s kružnim tokom prometa. Prometni poligon sadrži 17 prometnih znakova kojima je reguliran promet.

Više o realizaciji akcijskog plana u priloženim dokumentima.
Akcijski plan-Brodsko-posavske županije
FORMULAR ZA TEST AKCIJSKI PLAN 2010
IZVJEŠĆE-ŽUPANIJA BRODSKO-POSAVSKA
Popis učenika polaznika akcijskog plana